SZAROŚCI CZY BEŻE, KTÓRE Z TYCH KOLORÓW BARDZIEJ PASUJĄ DO TWOJEGO TYPU KOLORYSTYCZNEGO? - Osobista Stylistka Marta Gałka
JAK NOSIĆ KOLORY?

SZAROŚCI CZY BEŻE, KTÓRE Z TYCH KOLORÓW BARDZIEJ PASUJĄ DO TWOJEGO TYPU KOLORYSTYCZNEGO?

27 lutego 2019

To odwieczny problem, jak w latach 80 decyzja czy jesteś w klubie Roxette czy New kids on the block 😉 Warto o tym porozmawiać, bo to kolory bazowe, prawdopodobnie obecne w każdej szafie. Szarości czy beże? Za chwilę wszystko się wyjaśni!

Najprościej jak się da: 

mamy 4 typy kolorystyczne. Dwa ciepłe, dwa zimne. O podtypach narazie zapominamy.

Wiosna i jesień są ciepłe, lato i zima zimne.

Wiosna i jesień wolą beże, zima i lato szarości.  

Wiosna beże delikatne, leciutkie i smakowite jak lody karmelowe, jesień cięższe, intensywne, pachnące cynamonem.

Lato lubi szarości delikatne, subtelne, rozbielone, zima stalowe, lekko połyskujące, mocne. 

Jeśli lubicie trzymać się zasad, boicie się pomyłki, nie jesteście mistrzyniami kolorystycznej żonglerki, to taka wiedza Wam wystarczy. Nie widzę w tym absolutnie nic złego, czasem po prostu lepiej nie ryzykować. Jeśli jednak pragniecie czegoś więcej, ciągnie Was do nieoczywistych połączeń i lubicie zagłębiać się w kolorystyczne niuanse, to zapraszam po garść bardziej szczegółowych informacji. 

WIOSNY 

Jak już wspominałam, ich beże powinny być subtelne, delikatne, najlepiej jasne. KONTRASTOWA WIOSNA może je delikatnie mieszać z szarościami albo brudnym różem, ale jednak to beż powinien dominować, ma być ciepło.

STONOWANA WIOSNA to wspomniany przeze mnie kolor lodów karmelowych (o takich), ale nie tylko. Ten typ kolorystyczny lubi jasne, rozbielone beże, perłowy połysk, wszelkie “skórzane” tony, cieliste (nude). Zimne szarości dzielnie zniesie, ale nie będą tak pięknie podkreślały koloru oczu i blasku cery jak beż. 

kontrastowa wiosna, stonowana wiosna

LATA

Tutaj królują szarości. Bardziej lubi je KONTRASTOWE LATO, a  beżu w zasadzie nie toleruje. Czasem uda się “przemycić” odrobinę kamelowego odcienia albo khaki, ale najlepiej jednak sprawdza się chłód – od najjaśniejszych, rozbielonych tonów, po ciemny grafit.

STONOWANE LATO również najlepiej czuje się w szarościach, ale tutaj już uda nam się wprowadzić więcej beżu, szczególnie w piaskowych odcieniach. Jak połączymy je z malinową czerwienią albo fioletem, będzie pięknie.

kontrastowe lato, stonowane lato

JESIENIE

STONOWANA JESIEŃ lubi i jasny, i ciemny, ale zawsze złocisty beż. Świetnie, jeśli będzie połyskiwał. Lubi też jasne, czyste odcienie połączone na przykład ze złotą biżuterią. Szarości raczej jej nie służą. 

KONTRASTOWA JESIEŃ najlepiej wygląda w odcieniach ecru, cynamonu, musztardy. Szarość to teoretycznie nie jej bajka, ale osobiście uważam, że rude, marchewkowe jesienie potrafią wyglądać w nich naprawdę uroczo. 

kontrastowa jesień, stonowana jesień

ZIMY

Obie zimy lepiej czują się w szarościach niż beżach. KONTRASTOWA ZIMA wybiera czyste jak łza, stalowe, lekko połyskujące i koniecznie zimne odcienie. 

STONOWANA ZIMA może lekko posiłkować się beżem, ale też zdecydowanie woli grafit, odcienie gołębiej szarości czy stal. Jeśli już decyduje się na beż, to powinien to być ciemny, kamelowy odcień połączony z bielą albo czernią. 

kontrastowa zima, stonowana zima

Może Cię również zainteresować

3 komentarze

 • Odpowiedz Nadia 11 kwietnia 2019 at 20:03

  Jakis czas temu zrobiłam sobie analizę kolorystyczną i w zasadzie pokryła się ona z tym jakie kolory wybierałam w przeszłości. Jestem czystą zimą i w zasadzie nigdy nie czułam się dobrze w ciepłych stonowanych odcieniach. W brązach oraz beżach wygladam nijako oraz buro. I jeśli wybieram coś dla siebie to są to mocne i nasycone kolory. Nie przepadam za beżem, zdecydowanie bardziej wolę szarość!

 • Odpowiedz Martyna 1 marca 2019 at 23:25

  Bardzo chciałam sobie kupić płaszcz beżowy. Już miałam z nim iść do kasy, już właściwie szłam i co? Postanowiłam przymierzyć szary i zdecydowanie lepiej. Facet też potwierdził. Kocham beżowe płaszcze, kocham stylizacje z nimi, ale typu urody nie oszukam, jasna cera, jasne niebieske oczy i chłodny brąz na głowie. Dziękuję, dowidzenia 🙂

  Na marginesie, bardzo wartościowe wpisy i piękny blog. Podziwiam

  • Odpowiedz Marta Gałka 2 marca 2019 at 11:13

   Story of my life 😉 Mam dokłądnie to samo. Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa 🙂

  Skomentuj