PRAWDZIWE /chłodne/ LATO
Plaża w Sopocie o 6:00 rano, widok na ocean, mgła unosząca się nad rzeką, obłoki na niebie, świerkowy las, wyglądanie przez okno w samolocie… Chłodne lato (nazywane też prawdziwym), kojarzy się ze świeżością, oddechem, otwartą przestrzenią, niskimi temperaturami o świcie, stanowiącymi preludium do upalnych lipcowych popołudni. Paleta tego typu kolorystycznego jest pozbawiona żółtych czy złotych tonów, które występują w lecie jasnym czy stonowanym. To przede wszystkim kolory, które w przypadku każdej innej pory roku (z wyjątkiem zimy) uznalibyśmy za nieco zbyt chłodne, może nawet trochę smutne. Jeśli chodzi o chłodne lato, takie lekko wyszarzone barwy działają jak puzzel, który jest kluczowy dla całej układanki: oczy i cera są podkreślone, a uroda zyskuje na harmonii. Uwaga: nie bez przyczyny wspominam o zimie – chłodne lato jest siostrą chłodnej, inaczej prawdziwej, zimy i od niej “pożycza” mroźne odcienie. W letniej wersji są one jednak mniej kontrastowe, bardziej delikatne. Co kojarzy się z chłodnym latem?
Fale rozbijające się o skały
Skandynawski las
Obraz “Kobieta z parasolem” Claude’a Moneta
Cukierki “lodowe”
Fiołki i mięta w domowym ogródku
Sorbet jagodowy
Gałęzie świerku
Pocztówka z zamkami nad Loarą
Płatki róż na trawniku
JAK WYGLĄDA CHŁODNE LATO?
Zanim opiszę jego wygląd, przypomnę tylko, że tym, co przesądza jakim jesteśmy typem kolorystycznym jest PALETA kolorów, która do nas pasuje, a nie to jak wyglądamy. Wygląd to tylko wskazówka, drogowskaz, ale zawsze najważniejsze są kolory 🙂
Co to oznacza w praktyce? Że wcale “chłód” lata nie oznacza chłodnych kolorów włosów czy zabarwienia tęczówek, które automatycznie uznalibyśmy za zimne. Tak naprawdę liczy się to, jak paleta kolorów chłodnego lata działa na Twoją urodę – może ona tak samo świetnie sprawdzać się w przypadku brunetek z zielonymi oczami (takimi, jak księżna Kate Middleton), jak i skandynawskich, popielatych blondynek z turkusowymi tęczówkami. Uroda chłodnego lata często jest mniej kontrastowa, ale wcale nie musisz uznawać tego za ostateczny wyznacznik. Jeśli dobrze Ci w chłodnych barwach bez domieszki żółtego czy złota, możesz uznać, że jesteś zimą – warto sprawdzić, czy w bardziej łagodnych kolorach prawdziwego lata nie będziesz wyglądać korzystniej.
Emily Blunt, Allison Williams, Margaret Qualley, Emily Deschanel
PALETA KOLORÓW
Paleta kolorów chłodnego lata jest dokładnie taka sama, jak wszystko, z czym kojarzy się ta pora roku – zimna, ale niezbyt kontrastowa, raczej wyszarzona, spokojna, wręcz marzycielska, baśniowa. Na pewno definiuje ją brak żółtych tonów. Jakie kolory pasują do tego typu kolorystycznego? Warto postawić na chłodny róż, miętę, turkus, fiołkowy i ciemną, szmaragdową zieleń. Zamiast czerni pojawia się ciemna szarość, a zamiast klasycznej, śnieżnej bieli – biel “przymglona” szarością.
Chłodne lata powinny zrezygnować z wszelkich ciepłych, jesiennych kolorów ziemi, a także z mocnej bieli i czerni. Raczej nie będą też dobrze wyglądać w pomarańczu, pomidorowej czerwieni, ciepłej zieleni ze sporą domieszką żółtego czy samym żółtym.
MAKIJAŻ
Wyobraź sobie rozproszone światło księżyca, zanim zabierzesz się za robienie makijażu. Właśnie taki efekt powinnaś wyczarować jako chłodne lato. Nie dla Ciebie będą czekoladowe bronzery czy brzoskwiniowe róże. Postaw przede wszystkim na rozświetlacze opalizujące na srebrno i różowo, policzki podkreślaj różaną tonacją. Zamiast czerni używaj grafitowej szarości czy chłodnego brązu. Świetnie pasują Ci też cienie do oczu w odcieniu perłowej bieli, szare, ale też lawendowe. Usta w sam raz dla chłodnego lata? Na co dzień różane, na większe wyjścia – śliwkowo-różowy czy jagodowy.
WŁOSY
Włosy chłodnego lata mają popielaty odcień bez absolutnie żadnego ciepła (choć latem/po lecie to ciepło może się pojawić), źle znosi farny ze złocistymi refleksami. Szarości, chłodne róże czy nawet blady, delikatny fiolet w przypadku tego typu kolorystycznego działają na plus. Co ważne, większość chłodnych lat wygląda zjawiskowo w siwych włosach!
UBRANIA
Lubię stylizacje w bazowych kolorach. W szafie wystarczy mieć bazy i dwa, trzy kolory uzupełniające, żeby wszystko było spójne i nie nudziło się szybko. To dobry sposób na zachowanie minimalizmu, nie przesadzenie z ilością. taka oszczędność jest dobrym sposobem na zaprowadzenie ładu w ich garderobie. W przypadku chłodnego lata nie jest trudno stworzyć świetną, harmonijną szafę kapsułową, opierającą się na różnego rodzaju chłodnych szarościach, beżu taupe, złamanej, kredowej bieli. Uzupełnij taką paletę ametystowym fioletem, miętą czy pudrowym różem, a będziesz wyglądać bardzo stylowo. Jako chłodne lato staraj się kupować ubrania, których kolory na pierwszy rzut oka nie prezentują się jakoś specjalnie żywiołowo, wyglądają jakby próbowały się rozpędzić, ale coś je hamowało – na pewno na tym zyskasz, a odcienie nabiorą niezwykłej subtelności w połączeniu z Twoim typem urody.
DODATKI, BIŻUTERIA
Jeśli chcesz wyglądać harmonijnie, bez efektu “coś tutaj przeszkadza, ale trudno powiedzieć, co”, sięgaj po biżuterię w odcieniach srebra, białego złota, platyny. Nie dla Ciebie jest złoto, mosiądz, miedź, choć osobiście trochę przekornie, lubię czasem przełamać ten chłód na przykład złotym naszyjnikiem. Wybieraj akcesoria, które nie błyszczą zanadto – kolczyki ze szczotkowanego metalu, torebka z szarej, lekko matowej skóry, zamszowe szpilki taupe są odpowiednim wyborem. Możesz też pokusić się o więcej awangardy, na przykład w postaci jedwabnej apaszki pod szyją w chłodnym odcieniu różu czy ciemnozielonej shopperki.