PRAWDZIWA /ciepła/ WIOSNA

Ciepła wiosna jest subtelna, świeża i pogodna. Kojarzy się z majowym porankiem po deszczowej nocy, kiedy wszystko skrzy się w słońcu. Oczy cieszy świeża, soczysta trawa, błękitne niebo z pojedynczymi obłoczkami, kwiaty na rabatkach. Barwy ciepłej wiosny są czyste, żywe, wesołe i, tu nie będzie niespodzianki, wyłącznie te ciepłe. Co jeszcze kojarzy się z taką odsłoną wiosny? Co powinnyście sobie wyobrazić wybierając kolory?

Chodzenie boso po zroszonej trawie
Wstawanie o wschodzie słońca
Maki i chabry zrywane w majowy poranek na łące
Świeża sałatka przystrojona płatkami bratków
Owocowe sorbety i shake’i
Okładki winyli z lat 80.
Jabłka i pomarańcze jak z obrazów Paula Cezanne’a
Polskie pejzaże z polami rzepaku
Piaszczysta laguna Balos na Krecie
Pszenny tost z masłem
Skąpany w słońcu trawnik
Pickup z kwiatami na “pace”
Cienie palmowych liści na beżowej ścianie

JAK WYGLĄDA CIEPŁA WIOSNA?

Zanim opiszę jej wygląd, przypomnę tylko, że tym, co przesądza jakim jesteśmy typem kolorystycznym jest PALETA kolorów, która do nas pasuje, a nie to jak wyglądamy. Wygląd to tylko wskazówka, drogowskaz, ale zawsze najważniejsze są kolory.

W przypadku ciepłej wiosny najważniejsze są złote refleksy, które przebijają zarówno w tęczówkach, jak i we włosach. Złocista jest też cera, podbijana wewnętrznym blaskiem, który dodaje jej świeżości (choć to akurat domena wszystkich wiosen). Oczy mogą być zarówno orzechowe, piwne, jak i zielonkawe, a nawet niebieskie. Jeśli chodzi o włosy, ciepłymi wiosnami mogą być zarówno blondynki, szatynki, jak i rudowłosowe – ważne, żeby w pasmach przebijały się ciepłe tony. Ten typ kolorystyczny korzystniej wygląda w kości słoniowej niż w śnieżnej bieli i w ciemnym brązie niż w czerni. 

Edie Falco, Jayma Mays, Michelle Williams, Blake Lively

PALETA KOLORÓW

W palecie kolorów ciepłej wiosny nie ma absolutnie żadnych chłodnych czy poszarzałych odcieni. Jest za to wiodąca żółta i złota tonacja, która wyznacza kierunek i jakby podbija każdy kolor. Jeśli więc czerwień albo róż, to jakby skąpane w słońcu, a jeśli niebieski – to z domieszką zieleni. Wszystkie barwy są energetyczne i świeże, ale w grę wchodzą też ciemne, o ile sprawiają wrażenie “wygrzanych”, a nie ponurych i mrocznych. Jeśli jesteś ciepłą wiosną, pięknie Ci w łososiowym różu, brzoskwiniowym pomarańczu, złocistym żółtym, trawiastej zieleni, ale też w jeżynowym fiolecie, morskim granacie, oliwce, jasnym brązie. 

Jeśli jesteś ciepłą wiosną, Twoja uroda będzie gasła w kolorach o zbyt dramatycznym charakterze, ciemnych i chłodnych. Powinnaś też unikać wszelkich mdłych, szarawych pasteli, czystej bieli, srebra.

MAKIJAŻ

Atutem ciepłej wiosny jest świetlista cera i „czyste” spojrzenie, a często też złociste tony zauważalne w kolorze oczu. Tym kluczem powinnaś się kierować, wybierając kosmetyki do makijażu. Najlepsze będą te, które zapewnią efekt delikatnego połysku – wystrzegaj się matu, który dosłownie zgasi Twój wewnętrzny blask. Wybieraj złote rozświetlacze, brzoskwiniowe lub truskawkowe róże, brązowe maskary i pomadki w odcieniu ciepłego różu, beżu. Na wieczór możesz sobie pozwolić na koralową, pomidorową czerwień, a nawet pomarańcz na ustach albo na mocny błysk złota na powiece. Jeśli lubisz ekstrawaganckie makijaże, może spodoba Ci się pomysł z kolorowym eyelinerem?

WŁOSY

Kolory włosów w przypadku ciepłej wiosny oscylują od jasnych blondów, przez rudości po karmel i orzechowy brąz. W każdym wydaniu jednak słowem-kluczem jest ciepło. Blondy są słomkowe, złociste, rudości – truskawkowe, miedziane, kasztanowe, a brązy – bardziej kojarzące się z czekoladą mleczną, orzechową niż ciemną, gorzką.

UBRANIA

Lubię stylizacje w bazowych kolorach. W szafie wystarczy mieć bazy i dwa, trzy kolory uzupełniające, żeby wszystko było spójne i nie nudziło się szybko. Chociaż ciepłe wiosny będą wyglądać świetnie nawet wtedy, kiedy połączą kilka pasujących im kolorów w ramach jednej stylizacji, taka oszczędność jest dobrym sposobem na zaprowadzenie ładu w ich garderobie.

Ciepłym wiosnom rekomenduję basic’i w odcieniach kremowej lub waniliowej bieli, morskiego granatu, ciepłego beżu, czekolady i oliwki. Możesz je śmiało skontrastować pogodnymi i rześkimi kolorami uzupełniającymi, o których już wspomniałam: koralową czerwienią, łososiowym różem, ciepłym fioletem, trawiastą zielenią. W przypadku ciepłych wiosen warto też zwrócić uwagę na materiały i faktury: dobrze, jeśli będą mieć raczej błyszczącą niż matową powierzchnię, więc na przykład wszelkie satyny są jak najbardziej wskazane dla Ciebie. Oczywiście nie oznacza to noszenia satyny od stóp do głów 😉 Osobiście bardzo lubię u tego typu kolorystycznego również flanelę czy sztruks.

DODATKI, BIŻUTERIA

Tak świetnie sprawdzające się w przypadku ciepłych wiosen energetyczne barwy można z powodzeniem zastosować jako akcesoria do stylizacji. Przykład? Truskawkowa torebka do kremowego total looku czy trawiaste szpilki do granatowej sukienki. Pamiętaj, że ten typ urody dobrze wygląda też we wzorach, więc możesz sięgnąć po gładką torebkę czy buty w kolorze dominującym we wzorze na tkaninie. Jeśli chodzi o biżuterię, obligatoryjnie wybieraj żółte złoto – srebro czy platyna będą się “gryźć” z ciepłą tonacją Twojej skóry. Dobrze będziesz wyglądać też w modnych dodatkach z tworzywa lub emaliowanych – ważne, żeby były utrzymane w “Twojej” palecie kolorów.

PRZYKŁADOWA STYLIZACJA

Idealna stylizacja dla Ciebie to taka, która odpowiednio ciepłymi barwami podkreśla atuty Twojej świeżej, słonecznej urody. Nie musisz przy tym rezygnować z klasyki czy nawet minimalizmu – wystarczy jeden element w typowo wiosennym, słonecznym kolorze połączony z bazami w tonacji jasnych brązów, kości słoniowej czy nawet z jeansami indygo.

Sweter COS. Spodnie ZALANDO. Szpilki ZALANDO. Torebka CUYANA. Kolczyki ZALANDO.

Obserwuj nas i bądź na bieżąco!