MINIMALIZM UBRANIOWY I CAPSULE WARDROBE. RÓŻNICE, PODOBIEŃSTWA, CO BĘDZIE LEPSZE DLA CIEBIE? - Osobista Stylistka Marta Gałka
W PUNKTACH

MINIMALIZM UBRANIOWY I CAPSULE WARDROBE. RÓŻNICE, PODOBIEŃSTWA, CO BĘDZIE LEPSZE DLA CIEBIE?

13 sierpnia 2019

minimalizm ubraniowy, capsule wardrobe

Pojęcia minimalizmu ubraniowego i capsule wardrobe (szafy kapsułkowej) pojawiają się zwykle w kontekście minimalizmu, ograniczania rzeczy wokół siebie, gruntownych porządków. Czy jednak są tym samym? W pewnym sensie tak, ale istnieją pewne różnice, dzięki którym jedne z nas będą wolały minimalizm, a inne pójdą o krok dalej i stworzą szafę w kapsułce. 

MINIMALIZM UBRANIOWY 

Czym jest?

Minimalizm ubraniowy to przedkładanie jakości ponad ilość. Poza jakością, skupiacie się też na praktyczności, dopasowaniu do stylu  życia. Zakładacie, że kupujecie tylko to, co do czego jesteście absolutnie pewne i przekonane, że zostanie z Wami na długo. Zawsze w sklepie zadajecie sobie pytanie – CZY ZAŁOŻYŁABYM TO JUŻ JUTRO RANO? To eliminuje późniejsze: “będę nosić jak schudnę 3 kilo” albo “będę nosić jak znajdę do tego żakiet na wierzch”. 

Dla kogo?

Minimalizm jest dla osób, które mają ochotę mocno okroić ilość rzeczy w szafie, lubią proste ubrania, nieskomplikowane połączenia, ciekawe fasony (kolory raczej schodzą na drugi plan). Nie chcą jednak ograniczać się do 10, 15, czy 20 ubrań, zostawiają otwartą furtkę dla spontanicznie “upolowanych” na przecenie butów, które w normalnych warunkach kosztują miliony albo dla sukienki przywiezionej z wakacji.  

Tutaj przeczytacie od czego najlepiej jest zacząć przygodę z minimalistyczną szafą. 

minimalizm ubraniowy - moda

CAPSULE WARDROBE

Czym jest?

To tak zwana szafa w pigułce (kapsułce). Składa się z określonej liczby ubrań (najczęściej około 20 sztuk razem z butami i okryciami wierzchnimi). Określamy ile ma ich być i staramy się nie przekraczać tej liczby, jak coś się zniszczy – zastępujemy to inną rzeczą. Ubrania muszą pasować do siebie nawzajem, dawać się dowolnie miksować i tworzyć jak najwięcej zestawów. Zerknijcie do TEGO ARTYKUŁU, pisałam w nim o błędach i przeszkodach, które napotkacie tworząc szafę kapsułową. 

Dla kogo? 

Moim zdaniem szafa kapsułkowa sprawdza się “okresowo”, to znaczy podczas wakacyjnych wyjazdów albo kiedy wiemy, że czeka nas super ciężki miesiąc w pracy i chcemy mieć z głowy temat ubrań. Idealnie nadaje się dla osób, które nie przepadają za modą i marzą o tym, żeby mieć zestaw dobrze dopasowanych, sprawdzonych fasonów i kolorów. Wtedy może to być nawet “na życie”, czyli na stałe 😉 Zmieniamy tylko zgodnie z porami roku, bo wiadomo, że inne zestawy są nam potrzebne latem, a inne zimą czy jesienią.

Gdzie warto zaglądać szukając ubrań w minimalistycznym stylu?

Obecnie moimi ulubieńcami są COS, Arket, Weekday, Muji, Uniqlo. Zawsze chętnie odwiedzam Showroom. Jest jeszcze Acne Studios, ale tam ceny trochę wykraczają poza normy przyzwoitości, więc bardziej służy inspiracji niż zakupom  😉 

Może Cię również zainteresować

7 komentarzy

 • Odpowiedz M 25 lutego 2020 at 19:16

  W mojej szafie panuje raczej minimalizm. Mam swoje ulubione sklepy kiedy szukam konkretnej rzeczy. Np. Jeansy w crossie , eleganckie spodnie w mohito itd. Może i nie są najtańsze ale szukam rzeczy dobrych gatunkowo i trwałych. Może dlatego mam ich tak malo w szafie

 • Odpowiedz Marta 19 grudnia 2019 at 19:10

  Minimalizm nie tylko w strojach, ale również w domach czy mieszkaniach jest bardzo modny.

 • Odpowiedz ika 25 września 2019 at 14:31

  No rzeczywiście ta torebka jest super. Pierwszy raz taką widzę. Ogólnie wpis bardzo ciekawy.

 • Odpowiedz Karolina Nowak 4 września 2019 at 17:42

  Minimalizm jest zawsze mile widziany w mojej szafie. Szczególnie lubię dodatki, jak np. ten kapelusz.

 • Odpowiedz Erra Mood 31 sierpnia 2019 at 17:23

  Ciekawy temat 🙂

 • Odpowiedz Ania 29 sierpnia 2019 at 13:10

  Jestem zwolennikiem kapsułowej garderoby! Świetna sprawa 🙂

 • Odpowiedz fashionsmachines 28 sierpnia 2019 at 21:29

  bardzo podoba mi się torebka w koszyczkowym stylu :).

 • Skomentuj