JAK DOBIERAĆ BIŻUTERIĘ DO KSZTAŁTU SYLWETKI - Osobista Stylistka Marta Gałka
JAK DOBIERAĆ  FASONY?

JAK DOBIERAĆ BIŻUTERIĘ DO KSZTAŁTU SYLWETKI

31 stycznia 2017

Kupując biżuterię najczęściej kierujemy się  tym, co nam się podoba, co jest modne albo pasuje do jakiegoś konkretnego stroju. Do wszystkich tych czynników należy dołożyć jeszcze jeden, szalenie istotny. DOPASOWANIE DO SYLWETKI. Inne dodatki będą nosiły filigranowe dziewczyny, a inne panie plus size. Sylwetki A powinny podkreślać górne partie ciała, Y natomiast dolne. Zapraszam do lektury 🙂 

MAŁE KOBIETKI I . . . NIECO WIĘKSZE KOBIETKI 

W tym punkcie omówimy dwa skrajnie różne typy sylwetek. Pierwsze będą szczupłe (a nawet chude), drugie – wszystkie powyżej rozmiaru 44. Zasada jest prosta – im większy nosimy rozmiar garderoby, tym większa powinna być biżuteria. Oczywiście możemy od niej robić wyjątki, ale zasadę trzeba znać, choćby po to, żeby wiedzieć w którym momencie możemy ją złamać 😉  Spójrzcie na Sarah Jessikę Parker. Jest  niska i filigranowa. Sznur dużych pereł w kolorze ciemnego brązu przytłacza ją. Wygląda jakby było jej ciężko. Na drugim zdjęciu mamy łagodniejsze kolory i mniejsze formy. Od razu lepiej. W przypadku tej aktorki styliści często stosują sztuczkę polegającą na obwieszeniu szyi przesadnie dużą, ciekawą biżuterią, żeby odwrócić uwagę od mocnej linii szczęki, ale jak widać, ten trik nie zawsze działa 😉 

 Na zdjęciach niżej przeciwieństwo Sary – wysoka, postawna modelka plus size, Ashley Graham. Z cienkim chokerem na szyi i kilkoma subtelnymi kolczykami nie wygląda dobrze. Szyja wydaje się krótka, a biust ogromny. Do tej pani pasują duże naszyjniki, kolczyki, bransolety.

MASYWNY DÓŁ SYLWETKI 

Tak, tak, drogie A, to o Was 😉 Macie piękną górę sylwetki: ramiona, talię, biust. Biodra i uda są bardziej masywne. Należy wyrównać proporcje i biżuteria wspaniale się do tego celu nadaje. Noście duże kolczyki, naszyjniki (nawet kolie), toczki na głowach, kapelusze z dużymi rondami. Nie bójcie się intensywnych kolorów. Unikajcie natomiast bransolet, wielkich pierścieni, ozdobnych zegarków. Kiedy weźmiecie ręce wzdłuż tułowia, niepotrzebnie przykują uwagę do bioder. 

Kolia Altra Dea couturekolczyki Orskaopaska Mascara

MASYWNA GÓRA SYLWETKI 

W tej grupie jest przede wszystkim sylwetka Y, która ma szerokie ramiona (sporo szersze od bioder), ale również niektóre O, H, X. Co możemy zrobić chcąc górę nieco wysubtelnić? Przede wszystkim unikać ozdabiania szyi, a jeśli już, to sięgnąć po długie, niezbyt cienkie naszyjniki (takie jak TEN). Powinny “przecinać” klatkę piersiową dramatyczną, pionową linią. Najlepiej jednak zaprezentują się u Was ozdoby na dłoniach: bransolety, ciekawe zegarki, pierścionki, oczywiście w połączeniu z idealnie pomalowanymi paznokciami 🙂 

Pierścionek My Way Jewelry, zegarek Kiomi, bransoleta pani Ka_4

PODKREŚLAMY IDEALNE PROPORCJE 

Sylwetki, które mają równiej szerokości ramiona i biodra a do tego mocne wcięcie w talii, powinny umiejętnie podkreślać tę równowagę. Mówię przede wszystkim o literkach X i F, ale czasem zdarzają się takie O (gdyby nie miały brzuszka, byłyby X-em 😉 ). Noście jednocześnie biżuterię na górze (kolczyki, naszyjniki) i na dole (bransolety, pierścionki). Najlepiej w podobnych kolorach, bo to wzmocni wrażenie harmonii. Zerknijcie TUTAJ i TUTAJ. W przypadku O z dużą oponką wokół brzucha, biżuteria powinna być masywna i widoczna z daleka. 

KSZTAŁTY ODROBINĘ CHŁOPIĘCE  

O sylwetce H i sylwetce I mówimy, że są  chłopięce, ponieważ brakuje im wcięć i krągłości. Żeby odwrócić uwagę od tej drobnej niedoskonałości, przede wszystkim powinnyście stawiać na super-kobiecą biżuterię. Szukajcie pastelowych barw, motywów kwiatowych, miękkich kształtów (sznurki, koła) a na wieczór błyszczących kamieni. Pewnie pamiętacie też, że służą Wam asymetrie. Przypnijcie dużą broszkę na lewym albo prawym ramieniu, obwieście jedną rękę bransoletami (druga niech pozostanie całkiem “goła”). U sylwetki I zawsze dobrze wyglądają masywne naszyjniki, sięgające aż do okolic talii, zakończone dużym wisiorem, najlepiej okrągłym. To kieruje uwagę na środek ciała i stwarza iluzję, że jesteście niższe. 

Broszka Orska, naszyjnik Republika Artystyczna, kolczyki Aldo

Może Cię również zainteresować

5 komentarzy

 • Odpowiedz Paulina Białecka photography 4 lutego 2017 at 17:44

  Świetne rady, napisane w zwięzły i prosty sposób.
  Jak najbardziej powinnyśmy się tego trzymać 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!

 • Odpowiedz Agnieszka 4 lutego 2017 at 16:24

  Bardzo się cieszę, że tu trafiłam i przeczytałam. Nigdy na ten aspekt dobierania biżuterii nie zwracałam uwagi. Raczej robię takie rzeczy na intuicję. Od teraz to się zmieni i to dzięki Tobie. Dziękuję!

 • Odpowiedz Nihil Novi 4 lutego 2017 at 15:30

  Przyznam, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam – wybieram raczej po prostu to, co mi się podoba 😉

 • Skomentuj