CIEMNA ZIMA

Pełna, mroczna, nasycona, zimna. Ciemna zima to typ kolorystyczny, którego kolory są ciemne, mocne, wyraziste. Jednak przez mniejszą ilość kontrastów nie sprawia tak czystego i energetycznego wrażenia, jak inne zimy. Dominują tu zimne, ciemne szarości, biele, brązy i niebieskości, ale te granatowe i królewskie. Kolory te mogą wydawać się ciężkie i trudne stylizacyjnie, ale wcale tak nie jest! W dodatku nikt nie wygląda z nich tak dobrze, jak zimy. Co jeszcze najlepiej oddaje barwy ciemnej zimy?

Owoce leśne w porcelanowej misce
Świąteczna choinka ze srebrnym włosem anielskim
Małe espresso w szklanym kubku
Suszona papryczka chilli
Żuk świętojański na mokrej ściółce leśnej
Kadry z „Ptaków” Hitchcoca
Naszyjnik z malachitem
Bukiet z goryczki wiosennej
Szal w pepitkę

JAK WYGLĄDA CIEMNA ZIMA?

Z pewnością nie jest mocno kontrastowa (jak dwie pozostałe, zimowe „siostry”), co nie oznacza, że nie dopuszcza do siebie skrajności. Przeważają ciemne, intensywne, ale jakby odrobinę postarzane barwy. Wciąż widać w nich czystość kolorystyczną, bez zażółceń czy pastelowych odcieni, ale pierwsze o czym myślę widząc ciemną zimę to jednak słowo CIEMNOŚĆ. To widok wzburzonego, zimowego morza, zmrożonej kory leśnej, wróbli i kosów w karmniku, kostki brukowej na starym mieście, wielkiej kurtyny na scenie teatru. To obraz ciemny, ale przez przebijające się czyste barwy nie jest to widok smutku. Jeśli chcemy mu przypisać jakieś emocje, to będzie to bardziej nostalgia i spokój, ale ożywiany gdzieniegdzie energicznym, zdecydowanym działaniem.

Ciemne zimy charakteryzują się neutralną, jasną lub oliwkową cerą, często z ciemnym kolorem oczu – piwnym, zielonym lub brązowo-czarnym. Na twarzy widać lekkie kontrasty (porównując na przykład z latem) – kolor ust jest intensywny, białka oczu wyraźnie białe, przez co oczy „wybijają” się często na pierwszy plan. Ciemne zimy uwielbiają srebro, ale złoto im nie szkodzi – głównie dlatego, że ciemna zima jest siostrzanym typem ciemnej jesieni, która z kolei złoto uwielbia.

Anne Hathaway, Demi Moore, Sarah Greene, Winona Ryder

PALETA KOLORÓW

Barwy ciemnej zimy to związek nasyconej, chłodnej mocy żywiołu z wyraźnymi akcentami i spokojnym tonem śmiałości. Znajdziemy tu, poza oczywistą czystą bielą i czernią, odcienie brązu – głównie kawowy i zimny taupe, lodowate szarości, takie jak gołębi czy ciemny grafit, granaty i odcienie niebieskiego kobaltu oraz szafiru. Poza bazową kolorystyką, zima lubi też morskie i przyszarzone zielenie, więc butelkowy jej odcień będzie tu idealnym wyborem. Jest tutaj miejsce także na mocne, bardziej wyraziste, lecz pozostające w chłodnej tonacji akcenty kolorystyczne: fuksjowe róże, biskupie fiolety, basenowe niebieskości, ale i piękne tony różanej, machoniowej czy krwistej czerwieni.

MAKIJAŻ

Jak lubią malować się ciemne zimy? Mocne i intensywne kolory nie będą w tym przypadku przytłaczające, wręcz przeciwnie – pozwolą podkreślić atuty i wybraną stylizację. Smokey eyes oraz czarne kreski na oczach wykonane ciemnym eyelinerem będą świetnie wyglądać u każdej z zim. Czarne tusze do rzęs również są dla Was! Klasyczny, nude makeup raczej się tutaj nie sprawdzi. Zimy wolą chłód i ciemne tony barw na twarzy. Lepszym wyborem będzie zimny róż niż ciepły brąz do konturowania. Jeśli lubicie zabawę cieniami, to wybierajcie te ciemno-śliwkowe, burgundowe, zielone czy czekoladowo-brązowe. Naturalny look pozwoli zbudować jasny róż na policzkach, ciemna maskara oraz chłodny odcień pomadki na ustach. Nie można zapomnieć, że ciemna zima rewelacyjnie wygląda bez makijażu albo tylko z jednym, mocniejszym akcentem, na przykład na ustach.

WŁOSY

Nie tylko makijaż powinien mieć chłodny odcień, ale także włosy. Najlepszym wyborem będą tu tzw. „średnie” i ciemne brązy czy chłodne, gorzkie czekolady. Znajdzie się tu także miejsce na oberżynę. Ciemne zimy nie lubią zbyt ciepła przy twarzy – tak więc wszelkiego rodzaju blondy czy marchewkowe rudości raczej się nie sprawdzą. Jeśli lubicie ostrzejszy image – czerń również będzie się tutaj tu znakomicie prezentować.

UBRANIA

Ciemna zima, poprzez charakterystyczne barwy, zdaje się być poważna i elegancka. Jednak wcale nie musi taka być. Czyste, ciemne barwy mogą być też wygodne, lekkie i nonszalanckie. Jeśli nie lubicie mocnych kontrastów i powagi – wybierajcie szarości, biele i granaty z dodatkiem wzorzystych okryć czy kolorowych dodatków. Na wieczorne wyjścia idealnie sprawdzą się zestawienia kolorystyczne z fioletem, czerwienią, czy różem. Szczególnie, gdy sukienka jest wykonana z połyskującego materiału, np. jedwabiu, satyny czy aksamitu. W ciągu dnia fajnie wyglądają gładkie tkaniny, bez zbędnych ozdób, supełkowych faktur czy koronek. Nie bójcie się dużych, widocznych z daleka wzorów. Ciemne barwy w połączeniu z kolorowymi dodatkami idealnie podkreślą Waszą urodę 🙂

DODATKI, BIŻUTERIA

Zimy uwielbiają srebro i wszelkie dodatki z nim powiązane. Złoto jednak nie jest zakazane! Używamy go, kiedy chcemy stylizacje trochę uspokoić i ocieplić. Pięknie wyglądać będzie geometryczna biżuteria, połyskujące kamienie szlachetne, jak szmaragdy czy szafiry. Zimy świetnie wyglądają także w białych perłach. Jeśli nosicie okulary, wybierajcie te w kolorach zieleni, bordo, granatu czy czerni. Dodatki, takie jak paski, buty, torebki czy okrycia głowy możemy dobierać w mocniejszych kolorach. Świetnie podkreślą każdą, nawet tę mroczną stylizację. Zimy lubują się w połysku, więc i tutaj sobie tego nie odmawiaj 🙂

Obserwuj nas i bądź na bieżąco!