CIEMNA JESIEŃ

Mocna, wyrazista, ale i ciemna, z głębokim natężeniem barw. Paleta ciemnej jesieni jest dużo ciemniejsza w porównaniu do innych jesieni, jednak przez dominujące w niej czerwienie, brązy i rudości nadal pozostaje w kręgu ciepła. Ciepła jednak, które powoli ciemnieje z powodu nadchodzącego zimowego okresu w roku, gdzie wszystkie barwy szarzeją i zdają się układać do snu. Co jeszcze może przybliżyć nam obraz ciemnej jesieni?

Sznur korali z jarzębiny
Przyprawy na indyjskim targu
Panterkowy szal na skórzanej sofie
Grzane, czerwone wino
Krem z batatów, z prażonymi pestkami dyni
Czerwone liście na drzewach w parku
Wybuch wulkanu
Deszczowa, listopadowa noc w mieście
Bogato zdobione wnętrze starej opery

inspiracje jesień, ciemna jesień

JAK WYGLĄDA CIEMNA JESIEŃ?

Każdy typ kolorystyczny rządzi się swoimi prawami. Nie zapominajmy jednak, że to my jesteśmy w tym wszystkim najważniejsze. Typy kolorystyczne pomagają poukładać w głowie kolory, przypomnieć o zapomnianej bluzce lub zmotywować do małych porządków czy przemyślanych zakupów. Wciąż jednak są jedynie wskazówką – najważniejsze jest to, jak my się w tych kolorach czujemy!

Ciemna jesień będzie zmierzać ku zimowemu mrokowi, jednak przebijające się jesienne słońce będzie nadal dawać o sobie znać. Na całą paletę barw ciemnej jesieni pada cień z wielkiego, wciąż posiadającego liście, drzewa. Jest głębia, moc i ochłodzone zimowym wiatrem ciepło. Dużo będzie tu odcieni czerwieni, szczególnie wina i bordo, czekoladowych brązów, zgaszonych rudości, wojskowej zieleni czy mlecznych beżów i ciemnych szarości. Cera ciemnej jesieni będzie ciepła, z brązowymi lub złotymi odcieniami (często). Włosy mają kolory złotego brązu, kasztanu i brązowej czerni. Oczy zazwyczaj są ciemnozielone, głęboko brązowe (prawie czarne) lub w wydaniu bardziej lekkim – orzechowe, zawsze ciepłe. Jesień ta, jak i inne, jesienne typy kolorystyczne, bardziej lubi się w złocie niż w srebrze, przy którym kolory wydają się być zbyt blade.

typ kolorystyczny ciemna jesień
Jessica Alba, Billie Bobby Brown, Natalie Portman, Kate Mara

PALETA KOLORÓW

Kolory ciemnej jesieni to połączenie ciepła z zimnem i intensywności ze spokojem. Chciałoby się powiedzieć, że to typ kolorystyczny pełen kontrastów. W pewnym sensie tak jest, jednak przez głębię i mrok barw w tej palecie, kontrastów tych nie widać (i dobrze, bo ciemna jesień ich nie lubi). Mrok tej pory roku pozwala na eksperymenty z czernią. Bazą palety mogą być orzechowe, kasztanowe i czekoladowe brązy, mydlane beże, gołębie i brukowe szarości, ciemne granaty i pawie niebieskości. Dopełniać mogą je oliwkowe zielenie, burgundy, wytrawne czerwienie, śliwkowe i bakłażanowe fiolety, a nawet odcienie żółtego curry.

paleta ciemnej jesieni
kolory jesieni, kolory ciemnej jesieni

MAKIJAŻ

Makijaż ciemnych jesieni powinien być ciepły, ale lekko rozcieniowany. Rozświetlacze nie są zabronione, ale efekt glow nie wygląda tutaj przekonująco. Codzienny makijaż może opierać się głównie na ciepłych, orzechowo-kasztanowych bronzerach, których możemy użyć nie tylko na kościach policzkowych, ale i na powiekach. Odważny makijaż stworzy subtelne smokey eyes z niewyróżniającym się kolorem ust (nude, cappucino). Podkreśl rzęsy brązowo-czarną maskarą, a jeśli pragniesz mocniejszego efektu, oczy możesz pomalować cieniem, który podkreśli Twoje naturalne spojrzenie. Nadaj ustom kolor rdzawej czerwieni lub czekoladowego brązu. Tutaj również unikaj błyszczących pomadek – Twój look najlepiej prezentuje się w ciepło-brązowej i matowej formie.

makijaż jesień, makijaż ciemna jesień

WŁOSY

Podobnie jak w przypadku makijażu, na włosach ciemnych jesieni musi dominować ciepło, mat, brak kontrastów i intensywnych kolorów. Przewagę mają kakaowe, gorzko czekoladowe i rdzawe brązy, rozmyte brązem czernie. Nie ma tu za wiele miejsca na jasne, wiosenne blondy czy jaskrawe rudości. Ciemna jesień dopuszcza odcienie oberżyny, ale w zgaszonej i brązowej formie. Można też pokusić się o lekkie sombre czy rozjaśnione końcówki, jednak muszą być utrzymane w cieple, a najlepiej być tylko o ton jaśniejsze od koloru głównego.

ciepłe odcienie włosów, kolory włosów dla ciemnej jesieni

UBRANIA

Ciemna jesień, przez swoje ulubione barwy, jest elegancka i wyrafinowania. Wystarczy mahoniowa bluzka czy skórzana spódnica w barwie czekolady i już mamy efekt wow. Pamiętajmy jednak o bazach, krojach czy tkaninach, którymi spokojnie możemy tak obracać, by ciemna jesień czuła się wspaniale w każdym wydaniu. Nie bój się zwierzęcych nadruków – ciemna jesień wygląda w nich naprawdę dobrze! Unikaj jednak mocnych kontrastów. Aksamitne, głębokie kolory świetnie sprawdzą się na wieczorne wyjścia, w postaci długiej sukienki czy koszuli. Jesień lubi się z lnem i zamszem, ale nie pogardzi też bardziej połyskującym materiałem. Jak na jesień przystało – grube sploty i ciężkie materiały też będą świetnym wyborem.

stylizacje jesień, inspiracje na jesień, ubrania dla ciemnej jesieni

DODATKI, BIŻUTERIA

Ciepło złota przemawia na jego korzyść pod wieloma względami. Srebro nie da takiego blasku, który podkreśla stylizacje i urodę jesieni. Biżuteria może być zarówno odważna, w dużych formach, jak i delikatna np. w postaci cienkiego łańcuszka. Złoto świetnie paruje się ze skórą, zamszem i lnem, więc najlepiej wybieraj dodatki z tych materiałów. Jeśli lubisz kamienie, możesz wybierać też akcesoria z bursztynem, z którego ciepłym refleksem ciemna jesień bardzo się polubi. Lubisz glamour? Ten styl w biżuterii ładnie wygląda, łącząc się z minimalistycznymi krojami ubrań. Wyobraź sobie bogato zdobioną katedrę albo kapiącą złotem operę z bordowymi lożami – to Twoja inspiracja przy doborze biżuterii, szczególnie tej wieczorowej.

dodatki ciemna jesień, akcesoria na jesień

Obserwuj nas i bądź na bieżąco!