ANALIZA SYLWETKI w domowych warunkach
TYPY SYLWETEK

ANALIZA SYLWETKI W DOMOWYCH WARUNKACH CZ. I

5 kwietnia 2016

DSC02849W poszukiwaniach własnego stylu najważniejsza jest umiejętność odrzucania rzeczy, które do nas nie pasują. Zarówno analiza kolorystyczna jak i analiza sylwetki pozwalają oddzielić ubraniowe ziarno od plew 😉Budują w nas świadomość własnego ciała, co jest szalenie ważne. Każda kobieta powinna po pierwsze: znać swoje mocne i słabe punkty, po drugie: wiedzieć jak się z nimi obchodzić, czyli po prostu jak je ubierać 🙂 Dlatego dzisiaj startuję z cyklem poświęconym sylwetkom i fasonom, który (mam nadzieję) pomoże Wam zrozumieć swoje ciało i dogadać się z nim 😉 

ZAPAMIĘTAJ

W poszukiwaniach własnego stylu najważniejsza jest umiejętność odrzucania rzeczy, które do nas nie pasują.

JAK ZACZĄĆ?

Żeby przeprowadzić analizę sylwetki w domowych warunkach, musicie koniecznie mieć duże lustro. Takie, w którym obejrzycie się całe, od stóp do głów. Jeśli takiego nie macie, wybierzcie się do sklepu z ubraniami (najlepiej jakiejś większej sieciówki, żeby ekspedientka nie chrząkała znacząco co chwilę). Przebieżcie się w obcisły t-shirt i legginsy (pani z mojego zdjęcia jest ubrana prawie dobrze, bo nogawki ma ciut za szerokie), albo po prostu w bieliznę i spójrzcie na swoje odbicie.

DSC02939

Odpowiedzcie sobie na kilka pytań:

1. Co w sobie lubię i chętnie odsłaniam (to może być wszystko, łącznie z nadgarstkami, kostkami u nóg i palcami u rąk)?

2. Czego nie lubię i KATEGORYCZNIE nie chcę pokazywać światu. 

Tutaj już macie pierwsze wskazówki i informacje. Jeśli coś w sobie lubicie, podkreślajcie to. Noście biżuterię, odsłaniajcie, peelingujcie, kremujcie 😉 Po prostu zróbcie wszytko, żeby ta część Waszego ciała była jak najpiękniejsza. To czego nie lubicie, nauczcie się chować, ale o tym później 🙂 

Teraz przechodzimy dalej. Czas, żebyście poznały 7 sylwetek, wśród których na pewno będzie Wasza. Nazywam je literami, bo tak jest po prostu ładniej niż jabłko, gruszka czy cegła. Nazwa zresztą nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejsze to poznać “swoje” fasony i zacząć się w nie ubierać (oraz, jak już pisałam wcześniej, zrezygnować z tych złych). Spójrzcie na rysunek poniżej, podzieliłam sylwetki na 3 grupy: pierwsza to krągłe i kobiece, druga to te, które posiadają cechy chłopięce i trzecia, te które wyodrębniamy ze względu na wzrost. 

Zrzut ekranu 2016-04-05 o 16.06.04

Zerknijcie na swoje proporcje ramiona-talia-biodra.

a) Jeśli ramiona i biodra są równe, a talia mocno zaznaczona, prawdopodobnie jesteście sylwetką X.

b) Ramiona i biodra są równe, ale talia słabo zaznaczona? Jesteście H 🙂

c) Ramiona szersze od bioder? Y

d) Ramiona wąskie, a dół sylwetki (biodra, uda) masywne? A.

e) Jeśli jesteście proporcjonalne, ramiona są mniej więcej takiej szerokości jak biodra, ale środek sylwetki (tak, tak, brzuch 😉 ) jest wypukły, większy od piersi, albo po prosu macie tam tzw “oponkę” – jesteście O

f) A może jesteście proporcjonalne, szczupłe, ale  niskie (poniżej 160 cm)? Wtedy prawdopodobnie jesteście F

g) No i na koniec figura modelki 😉 czyli I. Szczupła, wysoka (powyżej 175 cm), bez wyraźnych wcięć i krągłości 🙂 

I jak? Wiecie już jaka jest Wasza literka? Jeśli nie jesteście nadal pewne, koniecznie rozwiążcie TEST Spell Your Shape na kształt sylwetki. Stworzyłam go wspólnie z moją przyjaciółką stylistką, Tatianą Szczęch. Pytania są tak skonstruowane, aby wynik był jak najbardziej miarodajny 🙂 Jeśli będzie się zgadzał z tym, co podejrzewałyście to świetnie, gratuluję 🙂 Jeśli nie, spróbujcie jeszcze raz dokładniej przyjrzeć się swojemu ciału. Często wyolbrzymiamy swoje niedoskonałości, wydaje nam się, że mamy dużo większy brzuch czy biodra niż to ma miejsce w rzeczywistości. 

W kolejnych artykułach opiszę dokładniej jak która sylwetka wygląda, pokażę Wam na zdjęciach przykłady i podpowiem jak się ubierać. To sporo wiedzy, dlatego rozdzielam ją na 4 części: wstęp (dzisiaj), sylwetki kobiece, sylwetki o cechach chłopięcych i podzielone ze względu na wzrost.  

Może Cię również zainteresować

6 komentarzy

 • Odpowiedz Dorota Ka 23 maja 2019 at 09:41

  Czy jeśli mam w ramionach i biuście 98, talii 78, biodrach 98, to jestem klepsydrą?

 • Odpowiedz Dorota 23 maja 2019 at 09:30

  Jeśli w biuście i ramionach mam 98, w talii 78 a w biodrach 98 to jestem klepsydrą?

 • Odpowiedz Basia 1 lipca 2016 at 10:54

  Witam,
  czy jeżeli mam biodra raczej niezbyt krągłe( węższe od ramion), ale szersze od biustu i mam wcięcie w talii (różnica między biodrami a talią to ok. 26 cm), to jestem odwróconym trójkątem? Bo jednak nie do końca pasują do tego typu talia i krótkie nogi?

  • Odpowiedz marta 1 lipca 2016 at 12:49

   Cześć, faktycznie możesz być odwróconym trójkątem, czyli Y, ale na podstawie opisu nie mogę powiedzieć tego na 100%. Jeśli masz ochotę, podeślij swoje zdjęcie w legginsach i obcisłym t-shircie na marta@osobistastylistka.pl. Postaram się pomóc 🙂 Pozdrawiam.

 • Odpowiedz Analiza sylwetki - sylwetka X 14 czerwca 2016 at 13:36

  […] dowiedzieć się jaką „literką” jesteście (jeśli umknął Wam ten wpis, zapraszam TUTAJ). Jeśli nie jesteście pewne swojej diagnozy, rozwiążcie TEST, powinien rozwiać resztki […]

 • Skomentuj