ANALIZA KOLORYSTYCZNA. TRUDNE PRZYPADKI. STONOWANA ZIMA VS STONOWANA JESIEŃ - Osobista Stylistka Marta Gałka
JAK NOSIĆ KOLORY?

ANALIZA KOLORYSTYCZNA. TRUDNE PRZYPADKI. STONOWANA ZIMA VS STONOWANA JESIEŃ

20 sierpnia 2018

stonowana zima vs stonowana jesień - modelki

Dzisiaj zajmiemy się kolejnymi tak zwanymi “ciężkimi przypadkami”. Kolorystycznie oczywiście. Za modelki posłużą nam Sandra i Zofia, a konkretnie Sandra Bullock i Sofia Vergara, czyli dwie panie, które są do siebie podobne, a jednocześnie tak różne 😉 Zapraszam!

Oczywiście, jak już wywnioskowałyście na podstawie tytułu, chodzi o stonowaną zimę (Sandra) i stonowaną jesień (Sofia). Dokładny opis zimy przeczytacie TUTAJ a jesieni TUTAJ. Zazwyczaj nie ma problemu, żeby je odróżnić, bo klasyczna stonowana zima wygląda jak na przykład Meghan Markle, a stonowana jesień jak Nicole Richie. Tutaj nawet z niewielką wiedzą kolorystyczną możemy zauważyć która jest zimna, a która ciepła. Schody zaczynają się kiedy obie panie mają bardzo ciemne cery, włosy, oczy i na pierwszy rzut oka ich kolorystyka jest niemal identyczna. 

No i tak właśnie jest u Sandry i Sofii. Panie wyglądają podobnie, ale różnica jest zasadnicza – jedna z nich jest zimnym typem kolorystycznym, druga ciepłym. Jedna lepiej będzie wyglądać w srebrze, kobalcie i fuksji, druga w złocie, brązach i butelkowej zieleni… Jak zatem odróżnić zimę od jesieni? 

JAKIE RÓŻNICE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POWINNYŚCIE “WYCHWYCIĆ”?

  • Zima to czerń, jesień brąz. Odnosi się to do koloru włosów, oczu i bazowych barw, które powinny nosić. Zima ma czarne włosy, oczy i oprawę oczu. Jesień ma brązowe włosy, oczy i ich oprawę 🙂 
  • Spójrzcie im w oczy. Już wyjaśniam o co chodziło w poprzednim punkcie 😉 U zimy oczy są zawsze chłodniejsze i ciemniejsze. Chciałoby się powiedzieć – czarne. Wiadomo jednak, że czarne oczy raczej nie występują nigdzie poza japońskimi horrorami 😉 Ale ciemnobrązowe i zimne, owszem (takie jak tutaj) . Podsumowując – zima to ciemne, chłodne, brązowe oczy, jesień – jaśniejsze, miodowe, ciepłe (takie jak tutaj).
  • Popatrzcie też na oprawę oczu. U zimy jest ona od ciemno brązowej (bardzo CIEMNO) po czarną. Zawsze mocna, intensywna. U jesieni zdecydowanie łagodniejsza, brązowa, ciepła. U latynoskich jesieni bywa prawie czarna, ale w porównaniu z zimą to i tak brąz, nie czerń
  • Białka. Zazwyczaj u zimy są jaśniejsze i bardziej wyraźne, ale powiedzmy że to się sprawdza w 90% przypadków, jest trochę wyjątków. 
  • Cera. Choć obie pory roku mają śniade, ciemne przez cały rok karnacje, to zimowa jest bardziej szarawa i chłodna, jesienna oliwkowa, ciepła, przypominająca tę, którą “przywozimy” z ciepłych krajów. 

Zajrzyjcie przy okazji do podobnego artykułu, w którym opowiadam o tym, jak odróżnić stonowane lato od kontrastowej wiosny! (TUTAJ)

JAKIE KOLORY DO NICH PASUJĄ?

Skoro już wiemy na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, zajmijmy się teraz kolorami. I stonowana zima, i stonowana jesień mogą mieszać ciepłe odcienie z zimnymi, ale jest jeden warunek. U zimy mają przeważać zimne, u jesieni ciepłe. I jeden, i drugi typ kolorystyczny lubi łagodne przejścia kolorystyczne (choć kontrasty też nie zaszkodzą).

Spójrzcie na Sandrę:

Kobalt, czerń, fuksja są zimne, wydobywają z niej naturalny blask, sprawiają, że staje się jeszcze bardziej wyrazista. Wygląda ciekawie, elegancko, szlachetnie. Tworzy się delikatny kontrast, który nie “zażółca” cery (tak jak zrobiłoby to na przykład złoto). Efekt jest świeży, rześki i młodzieńczy 😉 

To teraz Sofia:

Nie wiem czy też tak macie, ale jak na nią patrzę, to od razu przychodzi mi na myśl słowo OGIEŃ. Pewnie to w głównej mierze zasługa “tego czegoś” w spojrzeniu, uśmiechu, ale kolory też robią swoje 😉 Bo właśnie takie ogniste, nasycone barwy pasują do aktorki. Często nosi zimne kolory, co moim zdaniem jest błędem, bo dopiero w ciepłych czerwieniach, pomarańczach i złocie jej uroda pokazuje co potrafi. Oczywiście można połączyć je z chłodnym chabrem czy turkusem, ale decydujący głos powinno mieć tu ciepło 🙂 

Tutaj możecie przeczytać o innych znanych stonowanych zimach i  jesieniach. 

Tutaj dowiecie się jakie kolory włosów pasują do zim, a tutaj jakie do jesieni. 

Może Cię również zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz diana 24 sierpnia 2018 at 13:26

    Kobiety o latynoskich urodach zawsze wyglądają dobrze w odcieniach żółci oraz czerwieni 🙂

  • Skomentuj